Genel Sağlık Sigortası Borç Sorgulama

1 Ocak 2012 tarihinden itibaren yürürlüğe sokulan Genel Sağlık Sigortası hiçbir sağlık güvencesi bulunmayan bireylerin ve ailelerinin sağlık hizmetlerinden faydalanabilmeleri için düzenlenen bir sistemdir.

Kimler GSS Kapsamında Değerlendirilmektedir?

  • Hizmet akdi ile bir ya da birden çok işveren tarafından çalıştırılmakta olanlar,
  • Kamu idarelerinde göre alanlar,
  • Mahalle ve köy muhtarları ile beraber hizmet akdine bağlı olmayan kendi hesabına ve kendi adına bağımsız olarak çalışanlar,
  • İsteğe bağlı olarak sigortalı olan vatandaşlar,
  • Hizmet akdine bağlı olanların ya da kamu idarelerinde çalışanların veya mahalle ve köy muhtarlarının yanı sıra kendi hesabına ve adına bağımsız çalışanların dışında kalanlar ile sigortalı sayılmayanlar.

GSS (Genel Sağlık Sigortası) Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

GSS Borç Sorgulama

Genel Sağlık Sigortası borcunuzu öğrenmek için ilk olarak yukarıda ki butona tıklamanız gerekmektedir. Daha sonra gerekli olan e-devlet şifresi ve TC Kimlik Nonuzu girdikten sonra site sizi gerekli olan yere yönlendirecektir.

Ayrıca, Ziraat Bankasının web sitesi üzerinden de GSS borç sorgulama işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Ancak söz konusu borç GSS (Genel Sağlık Sigortası) Borç Sorgulama ve tahsilat işlemleri saat 22.00 ile 02.00 arasında yapılmamaktadır.

Genel Sağlık Sigortası Borcu Olanlar

1 Ocak 2012 tarihine kadar Genel Sağlık Sigortası’na bir şekilde dâhil olanlar dâhil oluncaya dek geçecek olan zaman için Genel Sağlık Sigortası ödemeseler dahi ondan sonrası için pirim borçları aralıksız olarak birikmeye devam edecek. Bir defa Genel Sağlık Sigortalı olarak tescil olduktan sonra ise vatandaşların ben hastaneye gitmeyeceğim ve prim ödemeyeceğim demeleri ile söz konusu primden kurtulmaları söz konusu dahi değildir. Seneler sonra da olsa başvuruda bulunmaları halinde geçen senelerdeki pirim borçlarını gecikme faizi ve zammı ile birlikte ödemek zorunda kalmaktadırlar.

Bu sebeple sizler de bir an önce GSS (Genel Sağlık Sigortası) Borç Sorgulama işleminden yararlanarak borcunuz olup olmadığını kolaylıkla öğrenebilir ve gelecekte sizi mağdur edecek bir durum ile karşılaşma riskinizi azaltabilirsiniz.

admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir