Rapor Parası Sorgulama

Sizlere bugün kü yazımızda en kısa yoldan ve en kısa sürede rapor paranızın yatıp yatmadığını nasıl öğrenebileceğinizi anlatacağız.Birçok kimse hala aldığı raporun parasının ne zaman kurum tarafından yatırılacağını bilmemektedir.Bu sebeple bu yazımız yardımı ile bireyler rapor paralarının yatırılıp yatırılmadığını en kolay hali ile öğrenebileceklerdir.Böylece sürekli olarak rapor paralarının yatırılıp yatırılmadığını düşünme derdinden kurtulurlar.

Rapor Parası Nedir?

Sigortalı olarak çalışmakta olan kişinin iş kazası yaşaması, analık ve hastalık hallerinde ya da meslek hastalığına tutulması gibi durumlarda Kurumca yetki verilen Hekim ya da sağlık kurulu raporlarında belirtilmiş istirahat süresi dâhilinde geçici olarak çalışmama halleridir.Raporun yasadaki tanımı ise geçici olarak iş göremezlik belgesi olduğudur. İşçilerin geçici olarak iş göremedikleri bu süreçte ücretleri işverenleri tarafından değil Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından raporlu kimseye ödenmektedir. Online olarak internet üzerinden kolaylıkla yapılan başvuru sonrasında Kurum gerekli incelemeleri yapmaktadır. Herhangi bir sorun ile karşılaşılmadığı durumlarda da Kurum elektronik ortam üzerinden ödemeyi gerçekleştirir. Sigortalı birey söz konusu ödemesini Ziraat Bankası üzerinden kolaylıkla alabilmektedir. İş görmezlik parasının yattığını rapor parası sorgulama hizmeti yardımı ile internet üzerinden gören bireyler en yakın Ziraat Bankası şubesine giderek rapor paralarını alabilmektedirler.

Sosyal Güvenlik Kurumu Rapor Parası Nasıl Alınmaktadır?

Bireyler başvuru işlemlerini gerçekleştirdikten sonra kurumun bildirdiği sürenin geçmesini beklerler. Söz konusu sürenin geçmesinin ardından internet üzerinden rapor parası sorgulama hizmeti ile söz konusu ödeneklerinin yatırıldığını gören bireyler paralarını iki farklı kanal üzerinden alabilmektedirler.Bu kanallardan biri yukarıda da bahsettiğimiz gibi Ziraat Bankası diğeri ise PTT Şubeleridir.

Kurum rapor parası alınan raporlar ile ilgili tüm belgelerin taraflarına ulaşmasının hemen ardından yapılan inceleme sonrasında iş görmezlik raporunu sorgulamaktadır. Yapılan incelemelerin ardından geçici iş göremezlik ödeneği ödemelerini kurum Ziraat Bankası ya da PTT şubelerine yatırmaktadır.

Daha önce de belirttiğimiz gibi SGK rapor paranızın sorgulamasını farklı iki şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Şayet e-devlet şifreniz varsa sorgulama işleminizi sisteme şifreniz ile giriş yaparak kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Şifrenizin olmaması halinde ise SGK’nın internet sitesi üzerinden kimlik bilgileriniz ile sorgulamayı gerçekleştirebilirsiniz.

Rapor Parası Sorgulama

admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir