SGK Cenaze Yardımı Sorgulama

Ülkemizde sigorta dâhilinde aktif olarak çalışma yaşantısına devam eden ya da sigorta emeklilik şartlarını eksiksiz olarak yerine getirdiği için emekli hakkını elde edip emekli olmuş bireylerin yaşamlarını kaybetmeleri halinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından vefat etmiş olan sigortalının hak sahiplerine vefat eden sigortalı sebebi ile cenaze parası ödemesi yapılır. Bu haktan yararlanabilmek için yaşamını kaybetmiş olan kişinin ölümünden daha önce en az 360 gün sigortalılık ya da malul, ölüm ve yaşlılık prim sigortasından birini ödemeleri olmaları şartı gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumunun yapmış olduğu söz konusu cenaze yardımı ilk olarak eşe şayet eşi bulunmuyor ise çocuklara, çocukları da yoksa anne, baba ya da kardeşlerine ödenir.

Cenaze yardımından yararlanabilmek adına hak sahiplerinin sigortalının ölüm tarihini belirten bir dilekçe, ölüm tutanağı ve usulüne uygun olarak düzenlenen ölüm ruhsatı ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’na veya Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine başvuru yapmaları gerekir.

Sosyal Güvenlik Kurumu Cenaze Yardımı ile ilgili başvurunuzu yapmanızın ardından evraklarınız kurum tarafından incelenir ve uygun görünmesi halinde cenaze yardımının ödemesi gerçekleştirilir.

SGK Cenaze Yardımı Sorgulama İşlemini Nasıl Gerçekleştirebilirsiniz?

SGK birçok konuda vatandaşlara sağladığı kolaylığı SGK Cenaze Yardımında da tanımaktadır. Bunun için Sosyal Güvenlik Kurumu vatandaşlara internet üzerinden cenaze yardımı ödemelerini kontrol etmelerine imkân vermektedir. Kurumun esgm online internet sayfasından T.C. Kimlik numarası, cilt numarası, nüfusa kayıtlı olduğu il ve doğum senesi gibi bilgilerini girmeleri gerekmektedir. Bilgilerini eksiksiz olarak giren bireyler daha sonra sorgulamalarını gerçekleştirebilmektedir.

Bilgileri sorgula seçeneğini seçen bireyler sigorta bilgilerine kolaylıkla erişebilmektedirler. Açılan sayfadaSGK Cenaze Yardımı sorgulama için ödemeler kategorisinde bulunan geçici iş görmemezlik ödeme görme 4A ya da 4B seçeneğine tıklamanız ve cenaze yardımına dair bilgilere ulaşmanız mümkündür.

 

SGK cenaze yardımının yatırılıp yatırılmadığını internet üzerinden büyük bir kolaylıkla ve en kısa sürede öğrenebilmek adına https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm adresini tıklamanız yeterlidir. Ardından sisteme girmeniz gereken bilgiler karşınıza gelmektedir. Buradan cenaze yardımınızın ödenip ödenmediğini ve tutarını kolayca görebilirsiniz.

admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir