SGK Prim Sorgulama

Artık yeni uygulama ile T. C. Kimlik numarasının yanında nüfusa kayıtlı olunan il/ilçe, cilt numarası gibi bireylerin herkes tarafından bilinmeyen özel bilgilerini de girerek SGK prim sorgulamalarını yapmaları gerekmektedir. Sosyal Sigortalar Kurumu son dönemlerde en sık kullanılan sistemlerden biri olan SSK sorgulama ve 4A hizmet dökümü alma sistemini kullanıma sundu. Sistem yardımı ile vatandaşlar sigortalarının yatıp yatmadığını ve aynı zamanda da sigorta primlerinin ne kadarlık tutar üzerinden yatırıldığını SSK sorgulama ve hizmet dökümü alma ekranı üzerinden yapabilmektedirler.

Birçok vatandaş prim sorgulamasını internet üzerinden yapmayı biliyor olsa da birçok vatandaş ise SGK Prim Sorgulama Nasıl Yapılıyor? Merak etmektedir. Yazımızdan kolaylık ile herkes sorgulama işlemini nasıl gerçekleştirebileceğini öğrenebilmektedir.

Çalışanlarının ücretlerinde gelir vergisi, işsizlik sigortası, sağlık sigortası gibi kesintiler yapılmaktadır. Çalışanlar da söz konusu kesintilerden sonra kalan net maaşlarını almaktadırlar. Uzun seneler boyunca SGK tarafından kesilen primler birikmektedir. Sağlık güvencesi niteliği taşıyan bu primler ülkemizdeki emeklilik sisteminin de temel taşını oluşturmaktadır. Kurum tarafından çalışanlara sunulan sorgulama işlemleri yardımı ile artık herkes sigortasının yatırılıp yatırılmadığını kolaylıkla öğrenebilmektedir.

Ayrıca SSK primlerinde bir diğer nokta ise maaşların yükselmesine paralel olarak işveren tarafından ödenen SSK primlerinin de artmasıdır. Bu durumda bazen işverenler çalıştırdıkları işçilerinin sigortalarını düşük rakamlar üzerinden gösterebilmektedir. Bu gibi durumların önüne geçebilmek adına SGK Prim Sorgulama Nasıl Yapılır? Bilmenin ve sık sık kontrol etmenin faydası oldukça fazladır.

T.C. Kimlik No ve E-Devlet Şifresiyle İle SGK Sorgulama

Ülkemizde çalışmaktan olan herkesin gerek meraktan gerekse ihtiyaçtan girerek kontrollerde bulunduğu ve SSK primlerinin gösterildiği siteye aşağıda ki butona basarak kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Söz konusu sayfa açıldığında T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet Şifrenizi girerek SSK hizmet dökümünüzü kolaylıkla alabilirsiniz.Burada unutmamanız gereken tek nokta Sosyal Güvenlik Kurumunun tüm bu verileri yalnızca şahıslara özel olarak paylaştığıdır.

SGK Prim Sorgulama

Bu yazımız yardımı ile vatandaşlar SGK Prim Sorgulama Nasıl Yapılıyor hemen öğrenmekte kolaylıkla SSK sorgulaması yapabilmekte ve SGK hizmet dökümlerini alabilmektedir. Ayrıca SSK prim sorgulama, SSK sicil numarası sorgulama ve SSK emeklilik yaşı hesaplama gibi yararlı hizmetlere kolaylıkla ulaşılabilmektedir.

admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir